2012 FX NATIONAL SERIES
ROUND 1 - EASTERN CREEK RACEWAY
MARCH 17 & 18

Date: 18/03/12
Event: R17
Weather: Fine & mostly cloudy - Temp: 21.3C
Track: Dry - Temp: 32.0C
FX ULTRA-LITES
Race 1
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 11:42:42
Laps: 6
Starters: 27
Printed at: 13:01
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
1 Nicky DILES (NSW) (1st) 44 Steve STEWARD (NSW) (24th)
1 38.165 44.843 28.718 1:51.726 1 43.649 52.188 32.444 2:08.281
2 31.200 43.136 28.174 1:42.510 2 36.979 50.567 32.875 2:00.421
3 30.923 42.301 27.951 1:41.175 3 37.077 50.928 32.490 2:00.495
4 31.541 42.560 27.927 1:42.028 4 36.739 51.065 32.365 2:00.169
5 31.002 42.197 27.982 1:41.181 5 36.195 50.746 32.548 1:59.489
6 30.906 42.333 28.194 1:41.433 6 36.944 51.659 32.832 2:01.435
   
2 Grant HAY (NSW) (7th) 49 Craig GOLDSMITH (NSW) (12th)
1 52.984 42.863 29.700 2:05.547 1 39.009 45.953 29.976 1:54.938
2 32.074 43.183 29.322 1:44.579 2 33.181 45.943 30.040 1:49.164
3 31.783 42.590 29.319 1:43.692 3 33.253 45.221 29.832 1:48.306
4 31.640 43.070 29.449 1:44.159 4 32.826 45.372 30.490 1:48.688
5 31.654 42.919 29.541 1:44.114 5 33.706 45.642 30.109 1:49.457
6 31.819 42.563 29.428 1:43.810 6 33.467 45.105 29.837 1:48.409
   
5 Richard MARROCCHINI (VIC) (26th) 50 Richard WILKINSON (SA) (14th)
1 2:56.170 48.372 31.209 4:15.751 1 40.021 46.088 30.329 1:56.438
2 34.454 47.320 31.349 1:53.123 2 32.652 45.671 30.431 1:48.754
3 34.079 46.601 30.597 1:51.277 3 32.931 45.385 30.334 1:48.650
4 33.432 46.495 30.147 1:50.074 4 32.763 45.308 30.535 1:48.606
5 33.499 45.910 30.292 1:49.701 5 32.939 47.067 30.112 1:50.118
  6 32.998 46.087 32.838 1:51.923
7 Darren WEBB (NSW) (22th)  
1 56.620 45.881 31.575 2:14.076 54 Robert COLE (NSW) (20th)
2 34.035 47.283 32.009 1:53.327 1 40.772 47.596 31.281 1:59.649
3 35.125 52.808 32.299 2:00.232 2 34.816 48.057 31.702 1:54.575
4 34.931 46.839 32.027 1:53.797 3 35.701 48.328 31.433 1:55.462
5 35.021 46.889 32.056 1:53.966 4 34.812 47.986 31.772 1:54.570
6 35.131 46.887 32.117 1:54.135 5 34.940 48.010 31.946 1:54.896
  6 34.542 47.796 31.710 1:54.048
11 Jay MAHOH (NSW) (8th)  
1 38.637 44.730 29.852 1:53.219 55 Steve CHANCE (NSW) (18th)
2 32.532 44.838 30.115 1:47.485 1 41.489 47.859 30.783 2:00.131
3 32.906 44.418 30.031 1:47.355 2 34.884 47.762 31.413 1:54.059
4 32.855 44.635 29.870 1:47.360 3 35.472 47.645 30.984 1:54.101
5 32.493 44.539 29.800 1:46.832 4 33.729 47.585 30.738 1:52.052
6 32.683 44.233 30.018 1:46.934 5 33.916 47.883 30.741 1:52.540
  6 33.516 47.146 30.689 1:51.351
13 Harley BORKOWSKI (NSW) (6th)  
1 38.054 44.492 29.197 1:51.743 56 Rob HODGSON (NSW) (16th)
2 31.905 44.237 29.294 1:45.436 1 41.286 48.463 30.422 2:00.171
3 32.046 43.867 29.039 1:44.952 2 33.915 46.631 30.331 1:50.877
4 31.843 43.965 29.249 1:45.057 3 33.692 46.623 30.220 1:50.535
5 31.951 44.165 29.199 1:45.315 4 33.720 46.794 30.415 1:50.929
6 32.107 44.664 30.028 1:46.799 5 33.967 46.777 30.019 1:50.763
  6 33.556 46.760 30.136 1:50.452
14 Shaun GERONIMI (NSW) (15th)  
1 54.234 44.615 29.498 2:08.347 57 Brody NOWLAN (NSW) (11th)
2 33.410 43.226 29.446 1:46.082 1 53.690 44.331 29.523 2:07.544
3 43.984 44.126 29.300 1:57.410 2 32.267 44.166 29.676 1:46.109
4 32.470 44.018 29.474 1:45.962 3 32.251 44.528 29.028 1:45.807
5 32.921 44.120 29.395 1:46.436 4 32.354 43.678 28.625 1:44.657
6 33.098 45.075 31.097 1:49.270 5 32.124 44.862 28.971 1:45.957
  6 31.822 43.680 28.455 1:43.957
17 Peter GALVIN (NSW) (2nd)  
1 37.547 43.600 28.684 1:49.831 58 Rishi PRABHAKAR (NSW) (23th)
2 31.357 42.980 28.492 1:42.829 1 44.426 51.007 32.415 2:07.848
3 31.172 42.755 28.481 1:42.408 2 35.879 51.889 32.746 2:00.514
4 31.305 43.019 28.251 1:42.575 3 36.488 51.398 32.690 2:00.576
5 31.081 42.311 28.060 1:41.452 4 36.636 50.522 33.051 2:00.209
6 31.049 42.472 28.279 1:41.800 5 35.996 50.064 32.522 1:58.582
  6 36.713 50.448 32.246 1:59.407
26 Michael UNDERWOOD (NSW) (17th)  
1 41.797 47.775 31.267 2:00.839 60 Phillip BURKE (NSW) (9th)
2 34.391 47.924 31.122 1:53.437 1 39.039 45.184 29.812 1:54.035
3 35.888 47.101 30.581 1:53.570 2 32.632 44.723 29.513 1:46.868
4 33.478 46.364 30.431 1:50.273 3 32.896 44.642 29.539 1:47.077
5 33.684 46.384 31.024 1:51.092 4 32.540 44.580 29.621 1:46.741
6 33.868 46.442 31.054 1:51.364 5 32.486 45.597 30.009 1:48.092
  6 32.757 46.097 30.928 1:49.782
30 Sean POWELL (NSW) (25th)  
1 54.686 45.175 30.422 2:10.283 63 Troy LOVEDAY (NSW) (DNF)
2 33.408 46.234 1:19.952 2:39.594 1 39.498 46.346 30.032 1:55.876
3 37.020 47.699 31.369 1:56.088 2 32.478 46.182 29.594 1:48.254
4 34.184 47.246 31.421 1:52.851 3 32.212 44.861 29.798 1:46.871
5 33.648 46.284 30.877 1:50.809  
6 1:52.781 71 Lincoln GILDING (QLD) (3rd)
  1 37.419 42.777 28.860 1:49.056
33 Nathan KING (NSW) (21th) 2 31.365 42.789 28.747 1:42.901
1 42.643 48.183 31.964 2:02.790 3 31.365 42.918 28.799 1:43.082
2 35.436 48.559 32.608 1:56.603 4 31.371 42.590 28.626 1:42.587
3 35.971 49.246 32.560 1:57.777 5 31.151 42.642 28.368 1:42.161
4 35.922 49.316 32.134 1:57.372 6 30.998 42.642 28.518 1:42.158
5 35.914 49.859 32.030 1:57.803  
6 35.524 49.109 32.147 1:56.780 87 Zac LEVY (QLD) (5th)
  1 37.692 44.307 29.748 1:51.747
36 Dave ABBOTT (NSW) (4th) 2 32.107 44.419 28.910 1:45.436
1 37.446 43.945 29.072 1:50.463 3 31.806 43.688 28.901 1:44.395
2 31.965 43.826 28.975 1:44.766 4 31.767 43.465 28.920 1:44.152
3 31.858 43.478 28.968 1:44.304 5 31.878 44.020 28.759 1:44.657
4 32.062 43.892 29.260 1:45.214 6 31.858 43.880 28.899 1:44.637
5 32.186 43.883 29.205 1:45.274  
6 32.055 43.561 29.061 1:44.677 88 Frank RYAN (NSW) (10th)
  1 54.255 44.689 29.357 2:08.301
42 Mark HUGHES (NSW) (13th) 2 33.505 43.619 29.044 1:46.168
1 39.797 45.630 29.934 1:55.361 3 32.006 43.723 29.295 1:45.024
2 32.881 45.693 30.096 1:48.670 4 32.032 43.458 29.173 1:44.663
3 32.792 45.284 30.103 1:48.179 5 31.881 43.952 29.184 1:45.017
4 33.103 45.660 30.579 1:49.342 6 32.003 43.517 29.231 1:44.751
5 33.367 46.184 29.599 1:49.150  
6 33.192 44.820 30.292 1:48.304 91 Joe DWYER (NSW) (19th)
  1 54.982 45.286 30.187 2:10.455
  2 33.496 46.007 30.485 1:49.988
  3 33.090 44.907 31.269 1:49.266
  4 33.329 45.834 30.445 1:49.608
  5 33.500 45.284 30.534 1:49.318
  6 33.511 55.761 33.032 2:02.304

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Andrew Winter