2012 FX NATIONAL SERIES
ROUND 1 - EASTERN CREEK RACEWAY
MARCH 17 & 18

Date: 18/03/12
Event: R18
Weather: Fine & mostly cloudy - Temp: 22.8C
Track: Dry - Temp: 36.0C
FX 600
Race 1
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 12:05:21
Laps: 7
Starters: 15
Printed at: 12:20
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
1 Kevin CURTAIN (NSW) (2nd) 41 Aiden WAGNER (QLD) (10th)
1 33.998 40.276 25.674 1:39.948 1 35.937 42.698 26.312 1:44.947
2 29.098 39.841 25.171 1:34.110 2 30.274 42.008 26.389 1:38.671
3 28.859 39.844 25.515 1:34.218 3 30.661 41.830 26.770 1:39.261
4 29.049 39.660 25.478 1:34.187 4 30.145 41.910 26.742 1:38.797
5 28.972 39.697 25.433 1:34.102 5 30.399 41.868 27.152 1:39.419
6 28.936 39.698 25.362 1:33.996 6 30.182 41.932 26.750 1:38.864
7 29.103 39.769 25.318 1:34.190 7 30.654 42.091 26.990 1:39.735
   
2 Sean CONDON (NSW) (3rd) 46 Mike JONES (QLD) (1st)
1 34.196 40.479 25.747 1:40.422 1 34.087 40.327 25.514 1:39.928
2 28.851 39.948 25.399 1:34.198 2 28.723 39.990 25.405 1:34.118
3 28.802 39.675 25.586 1:34.063 3 28.977 39.819 25.502 1:34.298
4 28.944 39.842 25.437 1:34.223 4 29.110 39.758 25.332 1:34.200
5 28.813 40.177 25.586 1:34.576 5 29.106 39.800 25.356 1:34.262
6 28.614 39.884 25.517 1:34.015 6 28.849 39.723 25.248 1:33.820
7 28.787 39.889 25.556 1:34.232 7 28.862 39.793 25.413 1:34.068
   
5 Adrian DI GIANDOMENICO (VIC) (4th) 50 Callum SPRIGGS (QLD) (7th)
1 35.392 41.231 26.102 1:42.725 1 35.580 41.491 25.938 1:43.009
2 29.137 40.624 25.620 1:35.381 2 29.327 40.989 25.868 1:36.184
3 28.608 39.976 25.840 1:34.424 3 29.346 41.199 26.056 1:36.601
4 28.833 40.674 25.787 1:35.294 4 29.420 41.022 26.043 1:36.485
5 28.897 40.456 25.920 1:35.273 5 29.487 40.926 26.032 1:36.445
6 28.979 40.399 25.991 1:35.369 6 29.735 40.911 25.950 1:36.596
7 29.213 40.944 26.074 1:36.231 7 29.522 41.297 26.106 1:36.925
   
9 Liam WILKINSON (SA) (8th) 53 Philip BARTUSH (NSW) (14th)
1 36.047 42.339 25.602 1:43.988 1 37.703 44.239 28.291 1:50.233
2 29.504 41.056 25.861 1:36.421 2 32.086 44.697 28.353 1:45.136
3 29.412 40.843 25.904 1:36.159 3 32.170 44.161 28.618 1:44.949
4 29.360 41.126 25.918 1:36.404 4 32.064 44.362 28.202 1:44.628
5 29.252 40.943 25.928 1:36.123 5 32.099 44.540 28.352 1:44.991
6 29.529 41.195 25.998 1:36.722 6 32.337 44.657 28.618 1:45.612
7 29.271 41.491 25.953 1:36.715 7 31.979 44.017 28.453 1:44.449
   
10 Michael LOCKART (NSW) (5th) 68 Mitch LEVY (NSW) (9th)
1 34.536 40.572 25.677 1:40.785 1 35.763 41.824 26.264 1:43.851
2 29.013 40.412 25.960 1:35.385 2 29.916 41.928 26.605 1:38.449
3 29.124 40.449 25.970 1:35.543 3 30.118 41.469 26.596 1:38.183
4 29.321 40.735 26.048 1:36.104 4 29.994 41.436 26.599 1:38.029
5 29.548 41.072 26.446 1:37.066 5 30.045 41.307 26.479 1:37.831
6 29.668 41.074 26.441 1:37.183 6 29.928 41.463 26.512 1:37.903
7 29.771 41.365 26.889 1:38.025 7 29.975 41.632 26.450 1:38.057
   
16 SUDARMONO (IND) (DNF) 71 William SHANAHAN (NSW) (13th)
1 35.016 41.099 25.834 1:41.949 1 37.363 43.954 27.709 1:49.026
  2 31.799 44.516 28.365 1:44.680
23 William DAVIDSON (NSW) (11th) 3 32.276 44.772 28.449 1:45.497
1 36.723 43.384 27.213 1:47.320 4 32.153 44.481 28.482 1:45.116
2 30.554 43.271 27.767 1:41.592 5 32.569 44.545 28.124 1:45.238
3 30.818 43.323 27.484 1:41.625 6 32.384 44.793 28.335 1:45.512
4 31.026 43.149 27.477 1:41.652 7 31.892 44.251 27.748 1:43.891
5 30.799 44.275 27.734 1:42.808  
6 31.204 43.629 27.614 1:42.447 76 Josh MILLS (NSW) (12th)
7 31.133 43.207 27.536 1:41.876 1 38.196 44.792 27.963 1:50.951
  2 31.988 45.301 28.584 1:45.873
  3 31.481 43.782 28.367 1:43.630
  4 31.683 44.376 28.099 1:44.158
  5 31.946 44.309 28.385 1:44.640
  6 32.127 44.046 28.285 1:44.458
  7 31.549 43.767 28.061 1:43.377
   
  78 Michael BLAIR (NSW) (6th)
  1 35.217 41.221 25.959 1:42.397
  2 29.236 41.191 25.973 1:36.400
  3 29.350 40.865 26.107 1:36.322
  4 29.271 40.785 26.195 1:36.251
  5 29.598 40.723 26.287 1:36.608
  6 29.411 40.985 26.208 1:36.604
  7 29.358 41.092 26.136 1:36.586

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Andrew Winter