2013 YMF LOAN YAMAHA AUSTRALIAN FX-SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 5 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
OCTOBER 5 & 6

Date: 06/10/13
Event: R18
Weather: Sunny
Track: Dry
FX 600
Race 1
PROVISIONAL CLASSIFICATION
Started at: 11:08:47
Laps: 7
Starters: 14
Printed at: 11:22
Pos No Gr Name Machine Laps Time Behind Fastest On Lap
1 20 A Rick OLSON (NSW) / Yamaha Racing Team / Ipone Yamaha YZF-R6 7 11:02.868 1:33.681 2
2 65 A Cru HALLIDAY (NSW) / Yamaha Racing Team / Yamalube Yamaha YZF-R6 7 11:02.995 .127 1:33.766 3
3 9 C Aiden WAGNER (QLD) / YRD / XXX Rated Suspension / Wagner Soil Testing Yamaha YZF-R6 7 11:03.425 .557 1:33.332 2
4 7 B Callum SPRIGGS (QLD) / YRD / Allsite Concrete Cutting / XXX Rated Suspension Yamaha YZF-R6 7 11:03.461 .593 1:33.559 5
5 48 D Justin DI GIANDOMENICO (VIC) / Stafford M-cycles / Azzona Drainage / Wurth Aust. Yamaha YZF-R6 7 11:19.291 16.423 1:35.528 2
6 73 C Tony JONES (QLD) / XXX Rated Suspension Yamaha YZF-R6 7 11:29.487 26.619 1:37.469 2
7 81 C Cambridge OLIVIER (ACT) Yamaha YZF-R6 7 11:33.521 30.653 1:37.105 5
8 10 C William DAVIDSON (NSW) / Thomas Brother Yamaha YZF-R6 7 11:34.204 31.336 1:37.186 4
9 77 D Mitch PAYNTER (QLD) / XXX Rated Suspension / Ricondi / A1 Racepaint Yamaha YZF-R6 7 11:34.503 31.635 1:37.283 2
10 96 D Luke MITCHELL (NSW) / JNL Racing / Maxima Racing Oils Yamaha YZF-R6 7 11:36.284 33.416 1:38.443 6
11 19 B Nicky DILES (NSW) / YRD / Shogai Imports / Tahmoor Signs / Hot Hoops Yamaha YZF-R6 7 11:41.689 38.821 1:38.670 2
12 51 D Brayden ELLIOTT (NSW) / Tumut M-cycle Access. / Hankook / Royans / Barker Trailers Suzuki GSX-R 7 11:47.525 44.657 1:39.810 4
13 23 D Brad SWALLOW (NSW) / Duspeed / TNT Auto Repair Kawasaki ZX6R 7 11:49.044 46.176 1:40.288 6
14 45 D Jordan CARLSSON (QLD) / Dynojet / Yoshimura / Hi-Tec Oils Honda CBR RR 7 12:06.385 1:03.517 1:42.405 2

Fastest Lap was 1:33.332 by Aiden WAGNER (QLD)

Current race lap record for FX600 class - 1:32.727 by Rick OLSON (NSW) on a Yamaha YZF-R6 set on 05/10/13

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Andrew McCallum Clerk of Course: Trevor Franklin