2014 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 3 - QUEENSLAND RACEWAY
JUNE 27 - 29

Date: 29/06/14
Event: R29
Weather: Sunny & windy - Temp: 18.4C
Track: Dry - Temp: 26.0C
FORMULA OZ
Race 3
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 14:31:56
Laps: 8
Starters: 27
Printed at: 14:47
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7Lap 8
A Alistair HOOGENBOEZEM (NZ) 1:18.437 1:11.532 1:11.332 1:11.585 1:11.332 1:11.498 1:11.709 1:11.436
R Ryan HAMPTON (NZ) 1:21.968 1:13.887 1:13.340 1:13.721 1:13.309 1:13.049 1:13.202 1:13.393
2 Paul BYRNE (IRE) 1:17.057 1:10.953 1:10.468 1:10.729 1:10.609 1:10.603 1:10.771 1:10.907
10 Neil HARDWICK (NSW) 1:22.987 1:14.899 1:14.807 1:15.072 1:14.549 1:14.607 1:14.801 1:14.795
11 Sophie LOVETT (NSW) 1:22.357 1:14.506 1:13.784 1:14.209 1:13.419 1:14.215 1:13.978 1:13.672
13 Robert EACOTT (QLD) 1:21.933 1:16.287 1:15.392 1:14.952 1:15.535 1:16.485 1:14.994 1:14.672
15 Ben NICOLSON (VIC) 1:16.853 1:10.747 1:10.460 1:10.280 1:10.461 1:10.454 1:10.526 1:10.659
17 Damian SUTTON (NSW) 1:21.905 1:14.567 1:14.760 1:14.434 1:14.406 1:15.273 1:15.476 1:16.122
18 Chris SEATON (NSW) 4:21.588 1:13.214 1:11.813 1:11.747 1:11.620 1:11.365
19 Phil LOVETT (NSW) 1:19.064 1:12.271 1:11.267 1:11.298 1:11.205 1:10.834 1:11.635 1:11.619
20 Jack FOX (VIC) 1:18.881 1:12.723 1:12.341 1:13.118 1:12.597 1:12.398 1:12.638 1:12.778
33 Nathan WOOD (QLD) 1:20.348 1:14.436 1:14.808 1:14.619 1:13.740 1:14.474 1:15.278 1:14.415
34 Brayden CARR (NSW) 1:16.602 1:10.503 1:10.498 1:10.254 1:10.419 1:10.644 1:10.643 1:10.712
35 Shaun PATTENDEN (NZ/VIC) 1:23.857 1:15.807 1:15.609 1:15.491 1:15.490 1:15.324 1:15.352 1:16.541
37 Ross GURD (VIC) 1:25.605 1:16.893 1:16.270 1:16.439 1:16.387 1:16.256 1:16.176 1:16.135
39 Stephen BENJAK (QLD) 1:28.009 1:19.327 1:18.331 1:18.518 1:17.877 1:17.860 1:18.241 1:20.028
41 Jason EACOTT (QLD) 1:23.970 1:15.220 1:14.130 1:14.100 1:14.216 1:13.792 1:14.572 1:15.008
42 Jason IVKOVIC (SA) 1:23.771 1:15.604 1:14.903 1:15.025 1:15.151 1:14.728 1:14.463 1:14.352
58 Luke BURGESS (QLD) 1:19.496 1:13.996 1:13.499 1:13.478 1:13.462 1:13.949 1:13.790 1:14.724
59 James BULLOCH (NSW) 1:25.481 1:18.870 1:18.421 1:18.711 1:18.710 1:19.301 1:18.571 1:19.886
60 Adam SCHIPPER (QLD) 1:26.089 1:17.408 1:16.809 1:17.478 1:18.738 1:17.495 1:17.018 1:16.992
62 Chris TROUNSON (VIC) 1:16.557 1:10.998 1:11.578 1:11.050 1:11.053 1:10.708 1:10.895 1:10.768
66 Mark FORREST (NSW) 1:25.982 1:18.651 1:18.366 1:18.658 1:18.723 1:19.788 1:18.208 1:19.761
73 Rohan WOOD (WA) 1:21.576 1:14.559 1:13.578 1:13.623 1:13.153 1:13.030 1:13.081 1:13.358
88 Jesse WACKER (QLD) 1:19.445 1:12.732 1:12.811 1:12.585 1:12.677 1:12.331 1:13.017 1:12.430
96 Mathew HARDING (NSW) 1:15.854 1:10.186 1:10.714 1:10.193 1:10.396 1:10.277 1:10.580 1:10.506
99 Liam WILKINSON (SA) 1:18.114 1:12.366 1:11.912 1:12.345 1:12.399 1:12.463 1:12.567 1:12.433

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Trevor Franklin