2016 MOTUL FIM SUPERBIKE WORLD CHAMPIONSHIP
YAMAHA FINANCE ROUND, PHILLIP ISLAND
FEBRUARY 25 - 28

Date: 28/02/16
Event: R10
Weather: Overcast - Temp: 18.7C
Track: Dry - Temp: 23.0C
AUSTRALIAN SUPERBIKE
Race 2
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 09:30:41
Laps: 10
Starters: 34
Printed at: 9:52
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7Lap 8Lap 9Lap 10
1 Michael JONES (QLD) 1:41.696 1:33.589 1:33.451 1:34.384 1:33.083 1:33.368 1:33.066 1:33.488 1:33.729 1:33.443
3 Ryan HAMPTON (NZ) 1:45.034 1:37.782 1:38.844 1:37.634 1:37.935 1:38.588 1:38.203 1:37.878 1:38.193 1:38.204
11 Philip CZAJ (VIC) 1:45.741 1:37.979 1:38.094 1:38.708 1:38.110 1:38.030 1:38.101 1:38.359 1:38.441 1:38.411
12 Gary SMITH (SA) 1:54.897 1:41.798 1:40.301 1:40.998 1:42.003 1:41.806 1:41.484 1:41.713 1:42.932 1:40.213
14 Glenn ALLERTON (VIC) 1:40.680 1:33.739 1:34.090 1:33.916 1:33.617 1:33.341 1:33.145 1:33.643 1:33.767 1:33.005
15 Nick MARSH (NSW) 1:50.627 1:42.160 1:41.756 1:42.127 1:42.309 1:41.482 1:41.370 1:42.367 1:43.622 1:42.240
16 Michael BLAIR (NSW) 1:41.677 1:34.009 1:34.166 1:33.960 1:33.788 1:33.927 1:33.736 1:33.865 1:34.035 1:33.679
17 Troy HERFOSS (NSW) 1:40.566 1:34.201 1:34.549 1:33.930 1:33.599 1:33.428 1:33.123 1:33.446 1:33.618 1:33.579
18 Ashley MANUEL (SA) 1:47.625 1:40.097 1:39.499 1:39.609 1:39.477 1:38.618 1:38.958 1:38.880 1:39.576 1:39.002
20 Matt WALTERS (NSW) 1:42.380 1:34.547 1:34.646 1:35.359 1:34.792 1:34.951 1:35.047 1:35.004 1:35.638 1:35.641
22 Trent GIBSON (VIC) 1:43.556 1:35.809 1:36.055 1:36.151 1:36.743 1:37.208 1:37.671 1:37.809 1:36.970 1:37.013
23 Peter BERRY (VIC) 1:45.771 1:38.716 1:37.853 1:38.473 1:38.620 1:38.387 1:38.436 1:38.268 1:37.976 1:38.333
24 Robbie BUGDEN (QLD) 1:42.973 1:34.391 1:34.427 1:34.297 1:33.775 1:33.799 1:34.030 1:34.353 1:34.878 1:34.589
25 Daniel FALZON (SA) 1:41.388 1:33.959 1:34.828 1:34.389 1:33.881 1:33.385 1:33.443 1:34.264 1:33.947 1:33.858
26 Patricia FERNANDEZ (USA) 1:51.724 1:41.535 1:41.556 1:42.482 1:41.900 1:41.557 1:41.147 1:41.583 1:41.305 1:40.789
27 Jamie STAUFFER (NSW) 1:40.419 1:34.107 1:34.483 1:34.116 1:34.019 1:33.569 1:33.739 1:34.054 1:34.778 1:34.661
31 John HUNT (SA) 1:43.483 1:35.690 1:36.127 1:36.242 1:35.980 1:36.625 1:36.553 1:36.640 1:36.564 1:36.569
33 Sloan FROST (NZ) 1:45.042 1:36.745 1:36.836 1:36.893 1:36.704 1:36.549 1:36.693 1:36.326 1:36.574 1:36.647
42 Jason IVKOVIC (SA) 1:47.654 1:39.919 1:39.575 1:39.616 1:39.398 1:38.510 1:39.088 1:38.838 1:39.406 1:39.019
47 Wayne MAXWELL (VIC) 1:40.138 1:34.227 1:34.081 1:34.313 1:33.676 1:33.216 1:33.124 1:33.403 1:33.626 1:33.548
51 Brayden ELLIOTT (NSW) 1:42.103 1:33.906 1:34.405 1:33.924 1:34.058 1:34.604 1:34.596 1:34.274 1:34.826 1:34.596
54 Adam CHRISTIE (SA) 1:43.020 1:35.149 1:35.735 1:36.267 1:37.304 1:36.840 1:36.691 1:36.901 1:36.973 1:38.309
55 Colin BROOKS (VIC) 1:49.496
60 Ben BURKE (NSW) 1:41.889 1:34.503 1:34.203 1:34.264 1:34.119 1:34.078 1:33.822 1:34.499 1:34.779 1:35.101
62 Kris KEEN (NSW) 1:53.519 1:43.092 1:43.009 1:42.777 1:42.865 1:42.768 1:42.480 1:42.501 1:42.344 1:42.289
65 Cru HALLIDAY (VIC) 1:41.750 1:33.687 1:33.831 1:34.014 1:33.388 1:33.233 1:33.358 1:33.235 1:33.628 1:33.435
70 Andrew ECCLES (WA) 1:54.858 1:43.202 1:43.275 1:42.284 1:41.975 1:42.552 1:42.608 1:41.954 1:41.574 1:42.294
73 Tony KEOGH (WA) 1:51.727 1:42.017 1:41.281 1:42.000 1:42.149 1:42.247 1:41.592 1:41.795 1:42.232 1:40.905
77 Adam SENIOR (WA) 1:46.385 1:38.504 1:38.136 1:38.214 1:38.761 1:38.159 1:38.463 1:38.688 1:38.907 1:39.855
78 Nathan SPITERI (VIC) 1:48.103 1:39.863 1:39.704 1:39.668 1:39.878 1:39.138 1:38.794 1:39.175 1:39.516 1:39.187
88 Brendan SCHMIDT (VIC) 1:49.694 1:41.247 1:40.497 1:41.601 1:40.264 1:40.422 1:40.877 1:41.108 1:41.239 1:42.791
98 Evan BYLES (SA) 1:50.836 1:39.221 1:37.989 1:39.266 1:39.262 1:38.425 1:38.988 1:38.888 1:39.044 1:37.841
100 Scott WATTERSON (GBR) 1:54.328
131 Caillin SIMCOCK-BAILEY (VIC) 1:52.222 1:42.635 1:41.845 1:42.183 1:40.775 1:41.442 1:41.330 1:42.027 1:40.513 1:40.876

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams