2018 HARTWELL MOTORCYCLE CLUB CHAMPIONSHIP
ROUND 3 - BROADFORD
14 - 15 April

Date: 15/04/18
Event: R37
Weather: Overcast
Track: Damp
FORMULA 400 / GEORGE CARRICK
RACE 4
SPLIT TIMES
Started at: 15:51:02
Laps: 5
Starters: 16
Printed at: 15:59
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
14 Nick LEITH (4th) 47 Stephen BROCKLESBY (8th)
1 31.206 16.917 25.980 1:14.103 1 32.337 17.635 25.896 1:15.868
2 25.372 16.974 25.672 1:08.018 2 25.700 16.887 25.748 1:08.335
3 26.119 16.796 26.024 1:08.939 3 26.283 16.664 25.706 1:08.653
4 25.521 16.614 25.732 1:07.867 4 25.983 16.812 25.620 1:08.415
5 25.508 16.782 26.002 1:08.292 5 25.636 16.874 26.166 1:08.676
   
19 David O'CONNELL (13th) 53 Geoff SANDERS (5th)
1 33.254 20.560 26.704 1:20.518 1 30.674 16.782 26.219 1:13.675
2 26.192 17.728 26.682 1:10.602 2 25.010 17.076 26.581 1:08.667
3 26.445 17.681 27.191 1:11.317 3 26.135 17.130 26.134 1:09.399
4 26.535 17.805 27.551 1:11.891 4 25.378 16.823 26.178 1:08.379
5 26.467 18.254 26.966 1:11.687 5 25.172 16.756 25.547 1:07.475
   
22 Stacey VAN WETERING (6th) 74 Jason EMBLEY (1st)
1 31.660 17.210 25.993 1:14.863 1 29.671 15.811 24.427 1:09.909
2 25.356 16.970 25.670 1:07.996 2 23.769 15.774 24.787 1:04.330
3 26.039 17.099 25.992 1:09.130 3 24.192 15.902 24.799 1:04.893
4 25.551 16.849 26.022 1:08.422 4 24.217 15.756 24.904 1:04.877
5 26.071 16.949 25.947 1:08.967 5 24.282 15.813 24.738 1:04.833
   
34 Joshua WILLINGHAM (10th) 75 Karina SUNK (12th)
1 32.934 18.919 26.153 1:18.006 1 33.328 20.091 26.374 1:19.793
2 26.154 16.500 25.606 1:08.260 2 26.102 17.720 26.416 1:10.238
3 26.215 17.062 26.214 1:09.491 3 26.607 17.906 27.424 1:11.937
4 25.891 16.861 25.929 1:08.681 4 26.424 17.941 27.478 1:11.843
5 25.417 16.692 25.766 1:07.875 5 26.580 18.278 26.812 1:11.670
   
35 Matthew ELITH (11th) 91 Paul BARKER (7th)
1 32.189 18.253 26.427 1:16.869 1 32.061 17.197 25.986 1:15.244
2 25.636 17.243 26.353 1:09.232 2 25.967 16.477 25.599 1:08.043
3 26.225 17.031 26.298 1:09.554 3 26.134 16.772 26.236 1:09.142
4 25.670 16.862 26.187 1:08.719 4 25.494 16.670 26.041 1:08.205
5 25.963 16.917 26.241 1:09.121 5 25.986 16.908 25.985 1:08.879
   
39 Brian BEZZINA (3rd) 95 Jack TREASE (9th)
1 29.882 16.550 25.177 1:11.609 1 32.520 16.979 25.269 1:14.768
2 25.123 16.307 24.999 1:06.429 2 26.959 17.186 25.311 1:09.456
3 25.131 16.146 25.016 1:06.293 3 26.699 16.506 25.665 1:08.870
4 25.126 16.298 25.036 1:06.460 4 26.274 16.548 25.524 1:08.346
5 25.031 16.241 25.191 1:06.463 5 26.087 16.532 26.006 1:08.625
   
45 Steven D'ARCY (14th) 96 Brendan D'ARCY (DNF)
1 36.673 19.876 28.441 1:24.990 1 32.688 18.740 25.835 1:17.263
2 28.847 18.693 28.944 1:16.484  
3 29.248 19.762 28.999 1:18.009 107 David ELLIS (15th)
4 28.660 18.699 28.808 1:16.167 1 35.604 20.976 30.675 1:27.255
5 28.737 19.217 29.054 1:17.008 2 29.532 20.594 30.687 1:20.813
  3 29.834 20.359 30.779 1:20.972
  4 29.652 20.057 30.751 1:20.460
   
  285 Glenn KETTLE (2nd)
  1 31.436 16.873 25.459 1:13.768
  2 24.902 16.229 24.509 1:05.640
  3 24.627 15.693 24.589 1:04.909
  4 24.574 15.841 24.677 1:05.092
  5 24.511 15.718 24.975 1:05.204

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Jake Skate Clerk of Course: Alistair Kinsella