2018 HARTWELL MOTORCYCLE CLUB CHAMPIONSHIP
ROUND 3 - BROADFORD
14 - 15 April

Date: 15/04/18
Event: R39
Weather: Overcast
Track: Damp
600 NOVICE
RACE 4
SPLIT TIMES
Started at: 16:13:55
Laps: 5
Starters: 16
Printed at: 16:54
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
5463054 *** No Details *** (IGN) 44 William SHARROCK (3rd)
1 33.893 18.992 28.751 1:21.636 1 28.181 15.948 24.619 1:08.748
2 26.668 18.746 27.887 1:13.301 2 23.115 15.640 23.974 1:02.729
  3 22.881 15.677 24.026 1:02.584
10 Scott ELLIS (14th) 4 23.582 15.839 24.301 1:03.722
1 32.645 19.093 28.846 1:20.584 5 22.717 15.898 23.938 1:02.553
2 26.919 18.259 28.305 1:13.483  
3 27.283 18.127 28.042 1:13.452 53 Luke VAN LIEROP (11th)
4 26.508 18.348 28.095 1:12.951 1 31.869 18.054 26.108 1:16.031
5 26.699 18.194 28.092 1:12.985 2 25.054 17.566 25.599 1:08.219
  3 24.714 17.495 25.850 1:08.059
12 Marc WILSON (4th) 4 24.877 17.600 25.492 1:07.969
1 29.342 15.964 24.665 1:09.971 5 25.189 17.726 26.413 1:09.328
2 22.763 15.746 24.302 1:02.811  
3 22.906 15.794 24.234 1:02.934 84 Neil KELLY (8th)
4 22.890 15.797 24.007 1:02.694 1 29.505 16.777 25.510 1:11.792
5 23.031 15.645 23.957 1:02.633 2 24.049 16.432 25.227 1:05.708
  3 24.160 16.367 25.385 1:05.912
13 Adam ANDERSON (1st) 4 24.028 16.379 25.427 1:05.834
1 27.761 15.952 24.152 1:07.865 5 24.064 16.465 25.422 1:05.951
2 22.899 15.771 24.178 1:02.848  
3 22.991 15.797 24.348 1:03.136 85a Aleksandar SAVIN (2nd)
4 23.520 15.658 24.598 1:03.776 1 27.382 15.888 24.088 1:07.358
5 22.556 15.561 23.739 1:01.856 2 23.055 15.963 24.118 1:03.136
  3 22.990 15.823 24.428 1:03.241
17 Shane TIERNEY (7th) 4 23.030 16.121 24.181 1:03.332
1 29.786 17.067 25.413 1:12.266 5 23.332 15.773 23.897 1:03.002
2 24.096 16.406 25.280 1:05.782  
3 24.398 16.481 25.157 1:06.036 86 Warwick SHARP (10th)
4 24.384 16.375 24.674 1:05.433 1 30.219 17.032 25.478 1:12.729
5 24.251 16.375 24.734 1:05.360 2 24.151 16.478 25.014 1:05.643
  3 24.577 16.399 25.156 1:06.132
21 Daniel LEONARD (9th) 4 24.366 16.805 25.565 1:06.736
1 31.253 17.722 25.530 1:14.505 5 24.313 16.707 26.551 1:07.571
2 24.082 16.569 25.137 1:05.788  
3 24.081 16.573 24.961 1:05.615 212 Kev STEPHENS (5th)
4 24.278 16.440 24.905 1:05.623 1 28.545 15.769 24.205 1:08.519
5 24.193 16.631 25.351 1:06.175 2 23.536 15.734 24.213 1:03.483
  3 23.433 15.396 23.931 1:02.760
34 Kim CULHANE (DNF) 4 23.662 15.339 24.557 1:03.558
1 33.176 19.140 28.477 1:20.793 5 23.273 15.662 24.422 1:03.357
2 27.025 18.848 27.927 1:13.800  
  247a Gareth DEACON (12th)
41 Daniel WERNER (6th) 1 31.881 17.464 26.741 1:16.086
1 28.773 16.347 25.387 1:10.507 2 26.364 17.049 26.547 1:09.960
2 23.802 16.110 24.948 1:04.860 3 25.793 16.919 26.590 1:09.302
3 23.456 16.239 25.052 1:04.747 4 25.310 17.050 26.465 1:08.825
4 23.798 16.249 25.080 1:05.127 5 25.818 17.216 26.727 1:09.761
5 23.711 16.353 25.197 1:05.261  
  539 Simona DAMYANOVA (13th)
  1 31.144 17.814 26.796 1:15.754
  2 25.813 17.742 26.944 1:10.499
  3 25.920 17.583 26.290 1:09.793
  4 25.116 18.392 26.478 1:09.986
  5 24.871 17.370 26.143 1:08.384

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Jake Skate Clerk of Course: Alistair Kinsella