2016 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 4 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
SEPTEMBER 9 & 10

Date: 09/09/16
Event: Q03
Weather: Sunny - Temp: 23.3C
Track: Dry - Temp: 37.3C
SUPERBIKE / FORMULA XTREME C & D
Qualifying
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 12:16:49
Laps: 14 Min
Starters: 15
Printed at: 12:34
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed
12 Matthew WALTERS (NSW) (2nd) 56 Brad SWALLOW (NSW) (8th)
1 1:04.578 43.825 25.611 2:14.014 1 1:04.656 43.666 25.911 2:14.233
2 28.762 40.074 25.425 297 1:34.261 2 29.410 41.240 25.551 283 1:36.201
3 28.610 39.523 24.428 294 1:32.561 3 29.914 41.850 25.539 287 1:37.303
4 28.333 39.434 24.462 297 1:32.229 4 29.361 41.341 38.023 284 1:48.725
5 28.622 39.761 24.542 298 1:32.925 5 1:15.940 42.673 25.735 2:24.348
6 34.886 46.739 297 1:21.625 6 29.528 41.396 25.813 284 1:36.737
7 2:00.533 40.175 25.020 3:05.728 7 29.446 41.020 25.386 285 1:35.852
8 28.246 39.399 24.506 300 1:32.151 8 29.333 41.360 51.352 286 2:02.045
   
22 Brendan McINTYRE (NSW) (7th) 58 Aaron BREESE (NSW) (11th)
1 1:35.370 45.305 26.523 2:47.198 1 1:21.809 44.730 26.683 2:33.222
2 30.430 41.560 25.648 277 1:37.638 2 31.160 43.955 26.580 274 1:41.695
3 29.756 41.045 25.453 278 1:36.254 3 31.597 43.688 26.430 274 1:41.715
4 29.882 40.923 25.664 279 1:36.469 4 30.903 43.708 26.400 271 1:41.011
5 29.436 40.913 25.417 280 1:35.766 5 30.579 43.327 26.565 273 1:40.471
6 29.936 42.765 53.391 280 2:06.092 6 30.916 43.308 27.224 269 1:41.448
   
24 Robbie BUGDEN (QLD) (1st) 60 Ben BURKE (NSW) (4th)
1 28.598 43.489 25.283 1:37.370 1 39.888 42.505 25.334 1:47.727
2 28.704 39.478 24.757 294 1:32.939 2 29.121 40.551 24.848 293 1:34.520
3 28.251 39.306 24.620 296 1:32.177 3 28.932 40.187 24.811 294 1:33.930
4 28.171 39.124 24.549 294 1:31.844 4 28.555 40.316 24.790 293 1:33.661
5 28.201 39.082 24.629 294 1:31.912 5 28.633 39.933 24.962 292 1:33.528
6 34.715 57.502 53.507 293 2:25.724 6 32.689 44.188 48.632 294 2:05.509
7 2:10.794 43.439 2:54.233 7 1:59.169
   
31 Jack BAKER (QLD) ( NC) 63 Dominic DE LEON (NSW) (9th)
1 41.653 42.283 25.651 1:49.587 1 1:16.892 43.689 25.833 2:26.414
  2 29.604 41.179 25.379 279 1:36.162
33 Hamish McMURRAY (ACT) (12th) 3 30.562 41.233 25.634 280 1:37.429
1 1:07.303 44.720 27.007 2:19.030 4 29.572 41.304 25.514 280 1:36.390
2 31.800 44.026 26.612 263 1:42.438 5 29.811 41.675 25.742 280 1:37.228
3 31.571 43.957 26.696 268 1:42.224 6 29.824 41.256 25.463 276 1:36.543
4 31.057 43.861 26.762 269 1:41.680 7 29.893 41.227 25.845 283 1:36.965
5 31.672 43.604 26.571 268 1:41.847 8 29.907 41.268 25.883 281 1:37.058
6 31.284 43.416 26.578 270 1:41.278  
7 31.306 43.338 26.486 264 1:41.130 78 Michael BLAIR (NSW) (3rd)
8 31.247 43.663 26.647 264 1:41.557 1 34.099 42.016 25.266 1:41.381
  2 29.039 40.064 24.869 297 1:33.972
34 Liam WILKINSON (SA) (5th) 3 28.665 39.798 24.721 300 1:33.184
1 48.378 43.038 25.402 1:56.818 4 29.150 41.502 41.740 297 1:52.392
2 29.061 40.085 24.928 292 1:34.074 5 1:38.526 40.448 24.969 2:43.943
3 28.702 39.938 24.916 293 1:33.556 6 28.353 39.619 25.498 300 1:33.470
4 29.234 44.027 44.040 293 1:57.301  
  81 Eray YUSUF (NSW) (14th)
44 Dane PURCELL (QLD) (10th) 1 5:17.094 52.201 29.423 6:38.718
1 58.140 43.642 26.899 2:08.681 2 34.080 45.936 27.653 264 1:47.669
2 31.370 43.393 26.088 280 1:40.851 3 32.064 44.927 27.114 274 1:44.105
3 30.764 43.684 26.198 284 1:40.646 4 31.759 44.333 26.999 278 1:43.091
4 30.650 42.450 25.899 281 1:38.999 5 31.517 45.347 27.133 278 1:43.997
5 31.045 42.309 53.790 283 2:07.144 6 31.296 44.444 27.083 277 1:42.823
   
  86 Beau BEATON (NSW) (6th)
  1 8:12.622 47.064 27.457 9:27.143
  2 28.929 40.261 25.146 286 1:34.336
  3 32.653 47.360 49.619 282 2:09.632
   
  87 Daniel McCARTHY (NSW) (13th)
  1 50.162 47.544 27.649 2:05.355
  2 31.849 44.190 27.181 270 1:43.220
  3 31.384 44.060 27.602 271 1:43.046
  4 31.503 43.468 27.066 274 1:42.037
  5 31.508 43.710 27.142 274 1:42.360
  6 31.636 44.037 26.945 273 1:42.618
  7 31.487 43.641 26.961 277 1:42.089
  8 31.516 43.462 27.134 273 1:42.112

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Geoff Arnold