2016 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 4 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
SEPTEMBER 9 & 10

Date: 09/09/16
Event: Q05
Weather: Sunny - Temp: 24.5C
Track: Dry - Temp: 38.4C
PRO-TWINS / NAKEDBIKE / eFXC
Qualifying
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 12:59:01
Laps: 14 Min
Starters: 17
Printed at: 13:16
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed
1 Beau BEATON (NSW) (1st) 40 Rick FITZSIMMONS (NSW) (5th)
1 1:14.112 42.386 26.687 2:23.185 1 1:17.915 46.244 28.212 2:32.371
2 29.352 40.914 25.871 272 1:36.137 2 31.928 44.196 27.563 257 1:43.687
3 30.927 44.424 42.240 272 1:57.591 3 31.303 44.582 26.681 262 1:42.566
  4 31.255 43.162 26.467 262 1:40.884
3 Adrian PIERPOINT (QLD) (4th) 5 33.334 45.343 31.661 263 1:50.338
1 7:47.096 46.425 27.422 9:00.943 6 31.631 43.353 26.601 242 1:41.585
2 32.046 44.131 26.615 266 1:42.792 7 34.065 47.336 49.449 250 2:10.850
3 31.363 43.546 26.387 275 1:41.296  
4 30.563 43.249 26.561 275 1:40.373 46 Darren SAGAR (SA) (13th)
  1 1:29.042 49.616 28.913 2:47.571
4 Darren JONES (SA) (3rd) 2 34.153 46.367 28.030 255 1:48.550
1 1:37.003 45.375 27.202 2:49.580 3 34.263 45.800 28.371 236 1:48.434
2 32.233 43.120 26.150 266 1:41.503 4 33.408 45.453 29.315 242 1:48.176
3 29.920 41.256 25.931 269 1:37.107 5 33.384 45.519 28.075 250 1:46.978
4 32.267 43.219 45.062 268 2:00.548 6 32.940 46.074 28.291 250 1:47.305
5 49.833 41.930 26.053 1:57.816 7 33.558 46.697 28.736 251 1:48.991
6 29.979 42.219 25.889 269 1:38.087  
7 30.042 41.131 28.864 269 1:40.037 52 Danny THOMAS (NSW) (14th)
  1 1:07.130 48.378 30.357 2:25.865
12 Craig MASTERS (NSW) (7th) 2 34.358 47.388 29.737 228 1:51.483
1 59.679 45.691 27.849 2:13.219 3 33.289 45.780 29.672 235 1:48.741
2 31.856 44.516 27.547 264 1:43.919 4 33.028 45.460 29.544 230 1:48.032
3 31.883 44.580 27.417 263 1:43.880 5 32.901 46.003 30.372 228 1:49.276
4 31.506 43.560 27.308 266 1:42.374 6 34.195 45.730 29.984 227 1:49.909
5 31.418 43.495 27.159 262 1:42.072 7 33.378 45.779 29.467 225 1:48.624
6 31.738 44.567 27.376 258 1:43.681 8 33.264 46.704 30.007 224 1:49.975
7 31.574 44.125 27.626 265 1:43.325  
8 31.590 43.399 27.096 260 1:42.085 58 Aaron BREESE (NSW) (6th)
  1 2:11.668 46.070 27.207 3:24.945
18 William BIRDSEY (NSW) (15th) 2 31.268 43.743 26.550 275 1:41.561
1 1:26.445 47.978 29.909 2:44.332 3 31.049 43.561 26.907 275 1:41.517
2 35.446 46.645 29.476 236 1:51.567  
3 34.472 47.408 30.082 232 1:51.962 63 Michael SODERLAND (NSW) (16th)
4 34.681 46.915 30.218 228 1:51.814 1 3:22.594 55.187 32.399 4:50.180
5 35.098 46.733 29.986 231 1:51.817 2 35.861 50.635 30.973 226 1:57.469
6 35.223 47.611 29.556 223 1:52.390 3 35.097 50.844 31.758 222 1:57.699
  4 35.036 48.664 30.527 221 1:54.227
21 Heath GRIFFIN (NSW) (2nd) 5 35.833 48.707 56.191 221 2:20.731
1 2:41.055 44.328 26.794 3:52.177  
2 30.077 42.145 26.144 283 1:38.366 66a Grant BARRATT-THOMPSON (NSW) (8th)
3 29.636 41.836 25.612 282 1:37.084 1 41.132 52.688 30.522 2:04.342
4 29.652 42.481 44.258 279 1:56.391 2 34.693 46.924 27.914 248 1:49.531
5 1:57.913 44.262 26.202 3:08.377 3 32.401 45.827 27.455 259 1:45.683
6 29.644 41.742 25.695 278 1:37.081 4 31.976 44.159 26.872 259 1:43.007
7 29.661 41.546 25.654 276 1:36.861 5 31.410 43.977 27.349 263 1:42.736
  6 31.803 44.371 27.034 258 1:43.208
23 Brett ROBERTS (NSW) (17th) 7 31.978 43.676 26.794 261 1:42.448
1 1:59.480 1:03.136 37.210 3:39.826 8 31.666 43.929 27.215 267 1:42.810
2 42.863 59.453 35.997 191 2:18.313  
3 43.179 59.678 35.536 202 2:18.393 67 Richard DRAPER (NSW) (12th)
  1 44.817 49.314 31.619 2:05.750
24 Mick JOHNSTON (NSW) (9th) 2 33.506 45.513 28.994 229 1:48.013
1 2:21.204 45.057 29.176 3:35.437 3 32.900 46.096 29.014 226 1:48.010
2 32.183 44.284 27.423 257 1:43.890 4 32.224 44.355 28.534 233 1:45.113
3 32.046 43.970 27.335 255 1:43.351 5 32.284 44.621 28.669 229 1:45.574
4 31.800 43.712 27.407 257 1:42.919 6 39.083 54.617 57.451 224 2:31.151
5 32.888 45.467 54.180 249 2:12.535  
  86 Ashley BEATON (NSW) (10th)
25 Peter BRIGHTON (NSW) (11th) 1 2:59.980 45.970 28.471 4:14.421
1 1:21.458 46.968 28.654 2:37.080 2 32.074 45.273 27.566 253 1:44.913
2 31.715 44.099 27.685 252 1:43.499 3 32.348 45.047 27.307 257 1:44.702
3 31.392 44.497 27.463 253 1:43.352 4 31.456 44.301 27.419 266 1:43.176
4 31.962 43.881 27.824 253 1:43.667 5 31.691 44.041 28.529 269 1:44.261
5 31.787 44.404 46.994 251 2:03.185 6 31.682 44.712 48.041 258 2:04.435

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Geoff Arnold