2016 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 4 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
SEPTEMBER 9 & 10

Date: 09/09/16
Event: R07
Weather: Mostly cloudy - Temp: 23.8C
Track: Dry - Temp: 32.3C
NINJA 300
Race 2 - Part 2
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 15:55:38
Laps: 4
Starters: 22
Printed at: 16:13
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time Speed
303 Jack DAWES (NSW) (4th) 365 Jimmy BROADBENT (NSW) (5th)
1 38.684 44.863 30.976 78 1:54.523 1 39.230 45.387 31.387 85 1:56.004
2 32.379 44.612 30.738 193 1:47.729 2 33.194 45.484 31.220 192 1:49.898
3 32.386 44.297 31.011 193 1:47.694 3 33.333 45.429 31.206 190 1:49.968
4 32.557 44.798 31.407 189 1:48.762 4 33.486 45.649 31.256 190 1:50.391
   
304 Hunter FORD (NSW) (2nd) 369 Mark ROGERS (QLD) (10th)
1 38.522 44.815 30.538 59 1:53.875 1 41.037 46.282 31.958 91 1:59.277
2 32.380 44.569 30.782 196 1:47.731 2 33.530 46.585 32.210 187 1:52.325
3 32.482 43.986 30.586 189 1:47.054 3 34.043 46.675 32.546 182 1:53.264
4 32.337 44.453 30.707 191 1:47.497 4 34.224 46.909 32.621 180 1:53.754
   
322 Keegan PICKERING (NSW) (11th) 371 Scott CHAPMAN (NSW) (17th)
1 41.742 48.294 32.088 93 2:02.124 1 43.755 48.716 33.221 99 2:05.692
2 34.296 47.897 31.886 193 1:54.079 2 35.553 48.627 33.824 179 1:58.004
3 35.030 48.032 32.020 192 1:55.082 3 35.753 49.717 34.533 174 2:00.003
4 34.655 47.888 31.829 191 1:54.372 4 37.354 51.417 37.724 170 2:06.495
   
333 Yannis SHAW (NSW) (9th) 372 Douglas BLOOMER (NSW) (7th)
1 40.045 45.743 32.204 92 1:57.992 1 40.590 45.860 31.548 87 1:57.998
2 33.250 46.085 31.295 190 1:50.630 2 33.627 46.021 31.216 197 1:50.864
3 33.792 46.300 31.242 192 1:51.334 3 34.035 46.114 31.064 195 1:51.213
4 36.074 46.560 31.148 191 1:53.782 4 35.227 46.739 31.430 198 1:53.396
   
337 Gregory FARRELL (NSW) (12th) 377 Trent THOMSON (NSW) (18th)
1 42.663 47.552 32.459 97 2:02.674 1 44.326 50.067 33.844 98 2:08.237
2 34.194 47.759 32.524 186 1:54.477 2 36.290 50.457 34.358 182 2:01.105
3 34.385 47.964 32.222 185 1:54.571 3 36.825 51.372 34.309 181 2:02.506
4 34.436 47.291 32.481 186 1:54.208 4 38.837 52.310 34.520 172 2:05.667
   
344 Pat CONDON (NSW) (6th) 388 Teakay STARWYN (NSW) (21th)
1 40.276 45.644 31.456 86 1:57.376 1 47.058 52.376 34.009 104 2:13.443
2 33.644 45.767 31.734 191 1:51.145 2 37.502 52.442 34.316 182 2:04.260
3 33.834 45.673 31.553 190 1:51.060 3 37.790 52.354 34.786 182 2:04.930
4 36.286 46.338 31.221 189 1:53.845 4 38.713 53.238 34.775 182 2:06.726
   
345 Sam CONDON (NSW) (1st) 391 Brian EASTON (NSW) (19th)
1 38.749 44.678 30.519 57 1:53.946 1 45.764 49.345 34.312 89 2:09.421
2 32.392 44.571 30.641 197 1:47.604 2 36.082 49.213 35.415 169 2:00.710
3 32.300 43.621 30.376 190 1:46.297 3 36.187 50.112 35.027 164 2:01.326
4 32.280 43.498 30.385 189 1:46.163 4 38.783 52.038 35.740 162 2:06.561
   
346 Jim CONDON (NSW) (DNF) 392 Julie KLINKER (NSW) (14th)
1 39.723 45.748 32.038 84 1:57.509 1 42.364 48.295 32.595 95 2:03.254
2 33.638 45.838 31.580 194 1:51.056 2 35.106 47.600 32.701 194 1:55.407
3 34.039 45.724 31.278 190 1:51.041 3 34.417 47.826 32.744 190 1:54.987
  4 34.956 47.397 32.555 190 1:54.908
347 Lawrence CONDON (NSW) (13th)  
1 42.220 48.354 32.075 97 2:02.649 393 Tom TOPARIS (NSW) (3rd)
2 33.925 47.924 32.151 189 1:54.000 1 38.400 44.683 30.777 82 1:53.860
3 34.741 48.190 32.268 190 1:55.199 2 32.863 44.598 30.422 190 1:47.883
4 34.736 47.480 32.150 192 1:54.366 3 32.646 43.996 30.171 197 1:46.813
  4 32.717 44.540 30.390 194 1:47.647
350 Peter AVERY (QLD) (16th)  
1 43.139 48.456 32.762 96 2:04.357 396 Samanta BIENIUSA (NSW) (15th)
2 35.150 47.667 32.351 185 1:55.168 1 42.859 48.278 33.193 100 2:04.330
3 35.094 47.779 32.311 184 1:55.184 2 34.270 47.784 33.065 187 1:55.119
4 34.868 47.589 32.726 190 1:55.183 3 34.208 47.574 33.080 184 1:54.862
  4 34.457 47.815 33.248 188 1:55.520
360 Lewis WRIGHT (QLD) (8th)  
1 40.858 45.922 31.797 91 1:58.577 398 Richard TOPARIS (NSW) (20th)
2 33.376 45.974 31.343 190 1:50.693 1 46.332 52.056 34.361 100 2:12.749
3 33.848 46.182 31.163 193 1:51.193 2 37.633 52.341 34.391 179 2:04.365
4 35.100 46.242 31.775 194 1:53.117 3 38.006 52.356 34.773 179 2:05.135
  4 38.815 53.196 34.805 178 2:06.816

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Geoff Arnold