2016 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 4 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
SEPTEMBER 9 & 10

Date: 10/09/16
Event: R15
Weather: Sunny - Temp: 20.3C
Track: Dry - Temp: 30.9C
STARS OF TOMORROW
Race
PROVISIONAL CLASSIFICATION
Started at: 11:36:11
Laps: 6
Starters: 20
Printed at: 11:55
Pos No Gr Name Class Machine Laps Time Behind Fastest On Lap Top Speed
1 36 C Carlos RENDON (NSW) C Kawasaki ZX10R 6 9:41.590 1:34.960 2 285
2 63 C Dominic DE LEON (NSW) / At-1 Pro Race Suits FXC Kawasaki ZX10R 6 9:41.887 .297 1:35.386 2 276
3 69 C Stuart FRIPP (NSW) / Fripp Brothers Motorsport / Carr Brothers M-cycles C Yamaha YZF-R1 6 9:49.181 7.591 1:37.129 4 281
4 22 C Corey FORDE (NSW) / RPE Racing C Honda CBR RR 6 9:49.248 7.658 1:36.452 2 277
5 44 C Dane PURCELL (QLD) / Ballina Motorcycles / Blake Sign Co FXC Kawasaki ZX10R 6 9:59.599 18.009 1:38.119 3 274
6 45 C Kieran HURRELL (SA) C Honda CBR RR 6 10:10.275 28.685 1:39.389 3 267
7 37 C Jon HOWIE (NSW) / Box Retail C Kawasaki ZX10R 6 10:10.799 29.209 1:40.590 2 279
8 33 C Hamish McMURRAY (ACT) / Bloodlust Racing / Redback Racepaint / Ram Engineering FXC Kawasaki ZX10R 6 10:15.825 34.235 1:41.087 3 269
9 66a B Grant BARRATT-THOMPSON (NSW) / BC Performance / Xclusive Glass P1 Aprilia RF 1000 6 10:16.094 34.504 1:40.712 5 266
10 49 C Marco BORTOLUSSI (NSW) / Bortac Engineering C Yamaha YZF-R1 6 10:19.257 37.667 1:41.803 2 263
11 81 D Eray YUSUF (NSW) / MCA / Held Aus FXD BMW S RR 6 10:23.749 42.159 1:41.799 3 276
12 12 D Craig MASTERS (NSW) / EES Services P1 Aprilia RSV4 6 10:24.180 42.590 1:42.064 6 262
13 72 D Mark NASSIF (NSW) D Kawasaki ZX10R 6 10:25.012 43.422 1:39.833 3 273
14 76 D Ashlee DEBAKKER (NSW) / BCperformance / JPM Crane Hire / Police Bank D Kawasaki ZX10R 6 10:25.554 43.964 1:42.187 6 263
15 19 C Lee APPLEBY (NSW) / Superbike Source Racing C Kawasaki ZX10R 6 10:30.510 48.920 1:43.255 6 268

Fastest Lap was 1:34.960 by Carlos RENDON (NSW)

*** Rider 72 (Mark NASSIF (NSW)) - 15 second penalty imposed by Clerk of Course for jumped start ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Geoff Arnold