2016 SWANN INSURANCE AUSTRALASIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP SERIES
ROUND 4 - SYDNEY MOTORSPORTS PARK
SEPTEMBER 9 & 10

Date: 10/09/16
Event: R16
Weather: Sunny - Temp: 20.9C
Track: Dry - Temp: 30.9C
PRO-TWINS / NAKEDBIKE / eFXC
Race 1
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 11:58:43
Laps: 6
Starters: 20
Printed at: 12:12
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6
1 Beau BEATON (NSW) 1:42.627 1:35.980 1:36.524 1:36.595 1:37.279 1:38.378
3 Adrian PIERPOINT (QLD) 1:44.769 1:39.203 1:38.440 1:38.787 1:38.370 1:38.450
4 Darren JONES (SA) 1:45.043 1:38.376 1:38.039 1:38.449 1:39.098 1:38.710
4A Brad SWALLOW (NSW) 1:58.932 1:47.270 1:46.138 2:08.136
12 Craig MASTERS (NSW) 1:50.325 1:42.208 1:41.580 1:41.893 1:42.201 1:42.554
18 William BIRDSEY (NSW) 1:53.470 1:45.843 1:46.162 1:45.262 1:46.468 1:45.260
21 Heath GRIFFIN (NSW) 1:43.286 1:37.321 1:37.607 1:37.309 1:37.613 1:37.287
23 Brett ROBERTS (NSW) 2:11.836 2:04.618 2:03.499 2:01.591 2:02.222
24 Mick JOHNSTON (NSW) 1:47.750 1:41.462 1:41.071 1:41.486 1:40.285 1:40.868
25 Peter BRIGHTON (NSW) 1:50.110 1:42.022 1:41.967 1:42.394 1:42.440 1:45.514
33 David JAMES (NSW) 1:59.067 1:50.503 1:50.761 1:50.351 1:51.990 1:49.490
40 Rick FITZSIMMONS (NSW) 1:46.955 1:41.409 1:41.470 1:40.801 1:40.525 1:41.952
46 Darren SAGAR (SA) 1:55.444 1:46.112 1:48.484 1:47.095 1:46.850 1:47.811
52 Danny THOMAS (NSW) 1:54.750 1:46.336 1:45.386 1:44.538 1:47.038 1:44.801
58 Aaron BREESE (NSW) 1:48.938 1:42.080 1:41.752 1:41.369 1:41.719 1:42.972
63 Michael SODERLAND (NSW) 1:58.870 1:50.247 1:49.952 1:49.612 1:53.559 1:49.806
66 Ian GODWIN (NSW) 1:55.199 1:45.718 1:44.417 1:43.005 1:44.149 1:44.043
66a Grant BARRATT-THOMPSON (NSW) 1:48.872 1:40.442 1:41.091 1:40.684 1:40.667 1:40.637
67 Richard DRAPER (NSW) 1:55.387 1:48.100 1:48.039 1:47.707 1:47.965 1:47.958
86 Ashley BEATON (NSW) 1:49.984 1:41.939 1:41.678 1:42.171 1:42.592 1:42.793

*** Rider 25 (Peter BRIGHTON (NSW)) - 15 second penalty imposed by Clerk of Course for jumped start ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Geoff Arnold